sedayemodafean.org بررسی مشکلات جانبازان شیمیایی سردشت

صدای مدافعان در هفته: ۱۴ تا ۲۰ تیر ۱۳۹۹

بررسی مشکلات جانبازان شیمیایی سردشت

sedayemodafean.org بررسی مشکلات جانبازان شیمیایینشست «بررسی مشکلات جانبازان شیمیایی سردشت» در دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. عادل مهری مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر گفت: در کنار تمامی تلاش‌های شبانه‌روزی، نیاز به همت بیشتری از جانب وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در جهت تأمین داروهای موردنیاز مردم سردشت و اعزام پزشکان متخصص جهت درمان آن‌ها داریم که در این راستا طبق مذاکرات صورت گرفته، موضوع قرارداد داروخانه سردشت با انعقاد قرارداد جدید و همکاری وزارت بهداشت رفع خواهد شد. در ادامه این ویدئوکنفرانس مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: سردشت نماد مظلومیت و مقاومت، جنایات جنگی و دردآورترین حملات شیمیایی است و شاهد هستیم که متأسفانه به علت اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران دسترسی مردم به داروهای خارجی دچار مشکل شده و دولت با همکاری وزارت خانه‌های مربوطه در تلاش برای تولید داخلی داروهای جانبازان شیمیایی است. وی ضمن قدردانی از بنیاد شهید و امور ایثارگران برای حل مشکلات جانبازان سردشت گفت: دولت در یاری به بنیاد شهید و امور ایثارگران و پیگیری انجام امور مردم شریف سردشت و سایر ایثارگران عزیز کشورمان محکم و استوار خواهد بود، همچنین دولت پیگیر مسائل مرتبط با حوزه جانبازان شیمیایی و بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

ارایه خدمات بنیاد بر پایه کارت هوشمند جانبازان و ایثارگران

sedayemodafean.org کارت هوشمند جانبازان و ایثارگرانمدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مزایای کارت هوشمند جانبازان و ایثارگران گفت: این کارت هوشمند در هر مکانی به عنوان کارت شناسایی معتبر قابل استفاده است و در آینده برخی از خدمات بر روی این کارت‌ها بارگذاری می‌شود. نورالدین علم بلادی در گفت وگویی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اشاره کرد و گفت: این قانون دی ماه سال ۹۱ ابلاغ شد و تاکنون بخش عمده‌ای از مفاد مرتبط با حقوق و مزایای ایثارگران اجرا شده است. امروز این افتخار را داریم که حقوق ایثارگران به ویژه حقوق مرتبط با حالت اشتغال جانبازان بر اساس این قانون پرداخت می‌شود و پرداخت معوقات و مطالبات ایثارگران نیز در حال پیگیری می‌باشد. وی از اجرای کامل ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از مهر ماه سال ۹۸ و تکمیل آن در اردیبهشت ماه ۹۹ خبر داد و گفت: ماده ۳۸ در خصوص افزایش حقوق حالت اشتغال جانبازان است و اجازه می‌دهد جانبازان بسیجی که به واسطه جراحات جنگی از کار افتاده هستند و جایی نیز شاغل نیستند، هم تراز کادر نیروهای مسلح حقوق دریافت کنند. وی بیان کرد: افزایش سنواتی حقوق ایثارگران مطابق دستورالعمل دولت اجرا شد و فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که اجازه می‌دهد مزایای این بخش تا ۵۰ درصد برای خانواده شهدا و جانبازان افزایش پیدا کند، اجرا و معوقات آن از ابتدای سال پرداخت شده است. وی در خصوص دریافت کارت ایثار یادآور شد: این موضوع که گاهی توسط رزمندگان مطرح می‌شود، مربوط به نیروهای مسلح است و ارتباطی به بنیاد شهید و امور ایثارگران ندارد و بنیاد شهید و امور ایثارگران صرفاً کارت ایثارگری جانبازان و آزادگان عزیز و خانواده‌های معظم شهدا را ارائه می‌کند. برای دریافت این کارت، هر کدام از افراد مشمول که تاکنون کارتی دریافت نکرده‌اند، وارد سامانه ایثار می‌شوند و ثبت نام می‌کنند. پس از ثبت نام، کارت هوشمند صادر و با پست برای این عزیزان ارسال می‌شود.

تصویب آیین‌نامه کمک معیشت جانبازان و آزادگان معسر و بازنشستگی همسران و فرزندان شهدا

sedayemodafean.org هیئت دولتهیئت دولت آیین‌نامه اجرایی مربوط به پرداخت کمک معیشت ماهانه به جانبازان و آزادگان غیر حالت اشتغال معسر فاقد درآمد را به تصویب رساند و به موجب این آیین‌نامه مشمولین این آیین‌نامه برای برخورداری از کمک معیشت موظفند اصل تقاضانامه مربوط و اقرارنامه محضری مبنی بر فاقد شغل و درآمد بودن را به بنیاد شهید و امور ایثارگران محل پرونده خود ارائه نمایند و بنیاد نیز موظف است به منظور برقراری کمک معیشت، اقدامات لازم را به عمل آورد. هیئت دولت همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف کرد ظرف سه ماه نسبت به تدوین شیوه نامه مرتبط برای مشمولان این آیین‌نامه بر اساس درصد جانبازی، شرایط سنی، بیماران صعب‌العلاج و معلولین دارای محدودیت‌های جسمی حرکتی و ضایعات غیرجانبازی که با تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد قادر به کار نمی‌باشند، اقدام نماید. لازم به ذکر است برقراری و پرداخت کمک معیشت به مشمولین در چارچوب ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و در سقف اعتبارات تخصیص یافته از ابتدای سال ۱۳۹۹ امکان‌پذیر خواهد بود.

تصویب آیین‌نامه اجرایی در خصوص بازنشستگی پیش از موعد همسران و فرزندان شاغل شهدا

sedayemodafean.org بازنشستگیهیئت دولت با هدف ایجاد وحدت رویه در صندوق‌های بازنشستگی و بیمه و رفع ابهامات درباره نحوه و مرجع تأمین و پرداخت هزینه‌های سنوات ارفاقی و تعیین حداقل سنوات مشمولین قانون مذکور، آیین‌نامه اجرایی مربوط به بازنشستگی پیش از موعد همسران و فرزندان شاغل شهدا را تصویب کرد. به موجب آیین‌نامه مذکور، افراد مشمول در صورت دارا بودن حداقل (۲۲) سال سابقه خدمت قابل قبول و بدون شرط سنی، می‌توانند درخواست بازنشستگی خود را با استفاده از سنوات ارفاقی (حداکثر به مدت ۸ سال) ارائه نمایند. در هر صورت، مجموع سنوات مذکور با احتساب سنوات ارفاقی باید حداقل ۳۰ سال باشد. نحوه محاسبه حق بیمه سنوات ارفاقی عبارت است از (آخرین حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی) ضربدر (مدت سنوات ارفاقی به ماه) ضربدر (نرخ حق بیمه مقرر در صندوق مربوطه). لازم به ذکر است مبنای محاسبه و پرداخت مستمری بازنشستگی مشمولین این آیین‌نامه، میانگین دو سال آخر حقوق و مزایای دریافتی فرد مشمولی است که دارای کسور بازنشستگی بوده و حق بیمه آن نیز به‌ صندوق بیمه‌گر ذی‌ربط پرداخت شده باشد.

یادداشت سردبیر:‌ جالب است که هر ساله حول و حوش سالگرد حمله شیمیایی به سردشت مسئولین محترم یاد جانبازان شیمیایی می افتند و از رسیدگی به امور آنها میگویند. بارها گفته‌ایم کاش این آقایان به گونه اصولی به فکر جانبازان شیمیایی بودند و فقط در سالگردها و یادبودها شعار نمیدادند. در مورد دیگر اخبار هفته هم، مثل همیشه وعده و وعیدهای بنیاد شهید و مسئولین به جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های شهدا تیترهای بسیاری از رسانه‌های مرتبط به این قشر بودند که ما سعی میکنیم هر هفته آنها را پوشش دهیم اما چه فایده که به ندرت عملی میشوند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.