sedayemodafean.org افزایش سقف خدمات بیمه تکمیلی

مطالبه ایثارگران افزایش سقف خدمات بیمه تکمیلی است

چند روز پیش خبری از حسن نوروزی، نماینده مجلس یازدهم و رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس در رسانه‌ها انتشار یافت مبنی بر این که بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تعیین وضعیت بیمه تکمیلی جانبازان و ایثارگران اجحاف کرده و باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها شده است.

به گزارش صدای مدافعان به نقل از ایسنا،‌ روزنامه ایران در ادامه نوشت: «به‌ گفته حسن نوروزی، طبق گزارشات واصله و گلایه‌مندی خانواده‌های جانبازان وایثارگران، بیمارستان‌های دولتی، دفترچه‌های درمانی را نپذیرفته و هزینه‌های درمانی را نقداً از آنها دریافت می‌کنند که این روند سبب بروز مشکلات بسیار برای این خانواده‌ها شده است. بر این اساس در حال حاضر جانبازان وایثارگران هزینه‌های درمانی را به‌ طور مستقیم به بیمارستان‌ها پرداخت و پس‌ از آن با مراجعه به بیمه مورد نظر هزینه‌های پرداختی را دریافت می‌کنند که متأسفانه این روند شایسته جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های این عزیزان نیست.

آقای بهرامی جانبازی که دو پایش را در جبهه جنگ برای وطن و آرمان‌هایش تقدیم کرده است درباره مشکلات بیمه تکمیلی‌اش به «ایران» می‌گوید: «متأسفانه در زمینه تهیه دارو، داروخانه‌های طرف قرارداد همکاری نمی‌کنند. بیمارستان‌های خصوصی طرف قرارداد هم به قولی همیشه می‌خواهند ما را سنگ‌‌ – قلاب کنند و از بستری کردن جانبازان، امتناع می‌کنند. دلیل این امر هم بدهی بیمه به بیمارستان‌ها است.»

استوار جانباز ۷۰ درصد دیگری هم با گلایه از این که بیمه تکمیلی جوابگوی نیازهای درمانی‌اش نیست به «ایران» می‌گوید: «متأسفانه بخشی از مبالغی را که هزینه می‌شود نقدی پرداخت می‌کنیم و برگشت هزینه‌ها از سوی بیمه خیلی به درازا می‌کشد، هرچند روند اداری استفاده از بیمه تکمیلی هم آن قدر طولانی است که بیشتر سعی می‌کنیم هزینه‌ها را از جیب بدهیم و عطای استفاده از بیمه تکمیلی را به لقایش می‌بخشیم. علاوه بر مشکلاتی که گفته شد، در بخش تجهیزاتی مانند ویلچر و پروتز هم شرکت بیمه‌گذار هزینه‌ها را تقبل نمی‌کند. در خصوص تهیه داروهای خاص مانند داروهای سیستم ایمنی بدن هم داروخانه‌ها، بیمه را قبول نمی‌کنند و مجبور هستیم نقدی داروها را تهیه کنیم.»

سخنگوی معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به این که تا سال گذشته مشکلات در حوزه بیمه تکمیلی بیش از اندازه، زندگی جانبازان را تحت‌الشعاع قرار داده بود، به «ایران» می‌گوید: خوشبختانه امسال کلیه بدهی‌ها به بیمه از سوی دولت پرداخت شده است.

به‌گفته حمیدرضا حبیب اللهی، در بیمارستان‌های دولتی ۹۰ درصد هزینه‌ها از طرف دولت با همان بیمه پایه تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود و ۱۰ درصد باقیمانده که توسط بیمار پرداخته می‌شود، با ارائه فاکتور و ارائه آن به بیمه تکمیلی، دریافت می‌شود. در این خصوص، به شخصه با هر فردی که ادعا می‌کند در بیمارستان دولتی از او برای انجام هر درمانی هزینه مازاد بر ۱۰درصد گفته شده، گرفته می‌شود، همراه می‌شوم و به بیمارستان مورد نظر مراجعه می‌کنم. امکان ندارد، بیمارستان دولتی از جانباز پول اضافی دریافت کند، در این صورت قطعاً مرتکب تخلف شده است. دو نوع بیمه در کشور وجود دارد، بیمه پایه و بیمه تکمیلی. در خصوص بیمه پایه، با در اختیار داشتن هر یک از بیمه‌ها به‌عنوان مثال، بیمه تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح، بازنشستگان و خدمات سلامت که شامل همه مردم می‌شود، در تمامی بیمارستان‌های دانشگاهی و دولتی، خدمات به‌صورت رایگان ارائه می‌شود اما در خصوص بیمه مکمل که با استفاده از آن بیمار به بیمارستان خصوصی مراجعه می‌کند، میزان هزینه کرد فاصله بین بیمه پایه و مکمل باید توسط بیمه تکمیلی به بیمارستان پرداخت شود.

او در ادامه می‌افزاید: در خصوص بیمارستان‌های خصوصی با استفاده از بیمه تکمیلی و ارائه نامه از بنیاد شهید، ۱۰۰ درصد هزینه‌ها به‌ صورت رایگان و بر اساس تعرفه‌های مربوطه با بیمارستان‌های طرف قرارداد است.

حبیب اللهی در زمینه تأثیر میزان درصد جانبازی در بهره‌مندی از بیمه تکمیلی می‌گوید: هر جانبازی از ۵ تا ۷۰ درصد در برخورداری از بیمه تکمیلی یکسان است. هیچ بیمارستان دولتی نمی‌تواند از پذیرش جانبازی امتناع کند یا از او هزینه‌های اضافی بگیرد؟ در بیمارستان‌های خصوصی که طرف قرارداد نیستند هم قبل از انجام درمان یا عمل جراحی مورد نظر، هزینه‌ها برآورد می‌شود و با ارائه معرفی نامه از بیمارستان، ۷۰ درصد هزینه به‌صورت نقدی به شخص پرداخت می‌شود و ۳۰ درصد باقیمانده با ارائه سند نهایی از سوی جانباز باید ظرف ۴۵ روز پرداخت شود.

سخنگوی معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌افزاید: تاکنون تمامی بدهی‌ها به بیمارستان‌ها پرداخت شده و در سال‌جاری طبق روال یعنی کمتر از ۴۵ روز هزینه‌های انجام شده بازپرداخت می‌شوند. مواردی هم که تاکنون وجود دارد و بر زمین مانده به‌دلیل نقص مدارک بیمار است و در صورت تکمیل پرونده در بازه زمانی یاد شده مبالغ پرداخت خواهند شد. در حال حاضر نیز بیش از ۶۵۰۰ مرکز، تحت پوشش هستند و از میان آنها ۶۳۹ بیمارستان با ما قرارداد دارند. در تهران هم تاکنون با ۸۴ بیمارستان دولتی و خصوصی تسویه کامل شده است، اما چنانچه جانبازی تاکنون موفق به دریافت مبالغی که هزینه کرده نشده، می‌تواند در اسرع وقت با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دفاتر بنیاد شهید منطقه مراجعه و در کم‌ترین زمان با او تسویه حساب خواهد شد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.