sedayemodafean.org سقوط هواپیمای اوکراینی

صدای مدافعان در هفته: ۱۳ تا ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

معافیت سربازی برای خانواده جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

sedayemodafean.org هواپیمای اوکراینیسردار تقی مهری از معافیت سربازی برای خانواده جان‌ باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد و اظهار داشت: از آنجا که جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با تابعیت ایرانی در حکم شهید محسوب شده‌اند لذا برابر ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح، خانواده‌های این عزیزان می‌توانند از تمام امتیازاتی که برای شهدا در قانون خدمت وظیفه عمومی در نظر گرفته شده، بهره‌مند شوند. رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی تصریح کرد: برابر قانون خدمت وظیفه عمومی، تمام فرزندان ذکور شهدا از خدمت سربازی معاف می‌شوند و در صورتی که شهید فاقد فرزند ذکور باشد به ازای هر شهید، یک نفر از برادران وی از انجام خدمت سربازی معاف می‌شود.

یادداشت سردبیر:‌ با وجود گذشت حدود پنج ماه از آن حادثه تلخ، حاشیه‌های مربوط به آن حادثه و غم از دست رفتن هموطنانی که آن شب از دست دادیم همچنان در دل خانواده‌های آن عزیزان تازه است اما چنین اقداماتی هر چند کوچک میتواند تا حدی از درد آنها بکاهد. امیدواریم که دیگر نهادهای دولتی نیز منجمله بناید شهید مانند سازمان نظام وظیفه در راستای کمک به خانواده‌های این عزیزان شهید کوشا باشند.

تأکید حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی بر خدمات‌رسانی به ایثارگران و اجرای برنامه‌های بنیاد شهید

sedayemodafean.org حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد علی شهیدینماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تشریح آخرین اقدامات بنیاد برای مقابله با بیماری کرونا بر تلاش همه جانبه بنیاد برای خدمات رسانی به ایثارگران و اجرای برنامه‌های پیش بینی شده تأکید کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی گفت: در حال حاضر مناسبت‌هایی چون میلاد امام حسن (ع) و شهادت حضرت علی (ع) در ماه مبارک رمضان پیش رو قرار دارد و می‌توان برنامه‌هایی را مرتبط با این مناسبت‌ها در نظر داشت. نماینده ولی فقیه در بنیاد با تأکید بر ضرورت افزایش خدمات رسانی ایثارگران در ماه مبارک رمضان افزود: با توجه به مشکلاتی که برای برگزاری مراسم این ماه وجود دارد باید از ظرفیت‌های رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما و فضای مجازی برای برگزاری مراسم بهره برد و بدین منظور هماهنگی پخش برنامه‌های معنوی در گلزار مطهر شهدا و همچنین برنامه‌های لیالی قدر با محوریت شهدای محراب از طریق سیمای جمهوری اسلامی از برنامه‌های بنیاد است. وی گفت: در حوزه فرهنگی اختتامیه کنگره شعر ایثار، اختتامیه جشنواره سرخ نگاران و اختتامیه جشنواره جایزه ملی ایثار با حضور مسئولان کشور به صورت مجازی برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی با اشاره به ضرورت مشارکت بنیاد در رزمایش همدلی در کشور گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران برقراری کمک معیشت و اعطای هدیه به ایثارگران فاقد درآمد را در برنامه‌های خود گنجانده و بسته های کمک معیشتی را تقدیم این عزیزان کرده است و البته بهبود شیوه‌های توزیع این بسته ها را در دستور کار دارد ضمن اینکه کمک هزینه معیشتی تعدادی از ایثارگران فاقد درآمد نیز در فروردین ماه برقرار شده و این روند ادامه دارد.

یادداشت سردبیر:‌ جالب است که هر هفته از طرف بنیاد شهید این صحبتها زده میشوند و مانند نواری که همان صداهای قبلی از آن پخش میشود،‌ باز هم تکرار وعده و وعیدهایی را میشنویم که در عمل به ندرت به مرحله اجرا میرسند. ایثارگران و خانواده‌های شهدا ناراضی و شاکی از بنیاد به دلیل عدم دریافت کمک هستند اما حجت‌الاسلام شهیدی همچنان اصرار دارند که خدمت‌رسانی‌های گسترده‌ای در این چند هفته اخیر به ایثارگران شده است

ایثارگران دارای مدرک «معادل» کارشناسی می‌توانند تا ۳۵ سال خدمت کنند

sedayemodafean.org مجلس شورای اسلامینمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند که ایثارگران دارنده مدرک معادل کارشناسی می‌توانند تا ۳۵ سال خدمت کنند. طرح استفساریه تبصره بند «الف» ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری در دستور کار جلسه علنی صبح دوشنبه مجلس قرار گرفت و نهایتا نمایندگان به آن رای دادند. در این استفساریه آمده است: آیا عبارت مدرک کارشناسی در تبصره بند «الف» ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری الحاقی مصوب ۲۴ بهمن ۹۵ مدرک کارشناسی معادل را نیز در بر می‌گیرد؟ پاسخ: عبارت مدرک کارشناسی در تبصره بند «الف» ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری شامل مدرک کارشناسی معادل که ارزش استخدامی دارد نیز می‌شود. به موجب مصوبه مجلس ایثارگرانی که از امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردارند با داشتن مدرک معادل کارشناسی معادل می‌توانند تا ۳۵ سال خدمت کنند. پیش از این، این امکان تنها برای ایثارگران دارنده مدرک کارشناسی فراهم بود که با مصوبه مجلس این امکان برای ایثارگران دارنده مدرک معادل کارشناسی نیز فراهم شد.

قبور شهدا هوشمند می‌شود

sedayemodafean.org قبور شهدامعاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت:به منظور آشنایی بیشتر مردم با سیره شهدا، قبورشان رمزینه و هوشمند می‌شود. جواد حامدزاده افزود: جهت آشنایی بیشتر مردم با سیره شهدا، روی قبور شهدا کد زده می شود که با اسکن آن از طریق تلفن همراه، می توان به تصویر شهید، سیره و وصیت نامه آن شهید دسترسی داشت. او افزود: رمزینه کردن قبور شهدا با هماهنگی اداره کل فردوس‌ها به خاطر آشنایی مردم با شهدا انجام می پذیرد. معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی ادامه داد: در ابتدا شهدای شاخص بهشت رضا (ع) از طریق کد رمزینه می شوند که با اسکن آن می توان به سیره شهدا دست یافت. حامدزاده با بیان اینکه بعد از شهدای شاخص، این طرح برای تمامی شهدا به صورت قطعه بندی در بهشت رضا (ع) انجام می گیرد افزود: طبق برآورد ما در شش ماهه نخست سال ۹۹، این امر انجام می پذیرد.

یادداشت سردبیر:‌ این خبر را به فال نیک میگیریم و امیدواریم که بزودی این امر تحقق پیدا کرده و فقط در حد حرف نباشد. به امید هستیم که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بتوانیم به سمت هوشمند کردن سامانه‌های معرفی شهدا و دیگر سامانه‌های مورد نیاز در این راه، پیش برویم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.