sedayemodafean.org خط مبارزه با کرونا

صدای مدافعان در هفته:‌۳۰ فروردین تا ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

برقراری ۸۳ هزار و ۵۰۰ تماس با ایثارگران در ایام شیوع ویروس کرونا

sedayemodafean.org تماس با ایثارگراندبیرکل مددکاری اجتما‌عی و مشاوره بنیاد شهید و امور ایثارگران از برقراری ۸۳ هزار و ۵۰۰ تماس با خانواده معظم شهدا و ایثارگران و پیگیری مسائل و مشکلات آن‌ها در ایام شیوع ویروس کرونا خبر داد. حجت‌الله فرهادی با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم امکان دیدار حضوری با جامعه ایثارگری، تمامی همکاران از طریق تماس با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، مسائل و مشکلات آن‌ها را پیگیری می‌کنند که در این راستا ۸۳ هزار و ۵۰۰ تماس در سراسر کشور صورت گرفته است. وی افزود: با توجه به این‌که جامعه ایثارگری به‌ویژه افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردار هستند، ضمن ارتباط تلفنی، توصیه‌های لازم در خصوص مراقبت‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هم به‌منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ارائه شد و ضمن مراجعه حضوری به درب منزل ایثارگران و پیگیری مسائل و مشکلات احتمالی آنها، اقلام بهداشتی و پیشگیری از ویروس کرونا نیز تحویل شده است.

اهدا ۵۲ دستگاه ویلچر ایستابرقی به جانبازان نخاعی

sedayemodafean.org ویلچر ایستابرقیحجت‌الاسلام هادی عسگری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه از تقدیم ۵۲ دستگاه ویلچر ایستابرقی به جانبازان نخاعی استان خبر داد و با بیان اینکه این تعداد ویلچر همه جانبازان نخاعی کرمانشاه را شامل می‌شود، گفت: این نخستین باری است که این نوع ویلچر‌ها را در اختیار جانبازان استان قرار می‌دهیم. او گفت: در مرحله اول ۲۵ عدد از این ویلچر‌ها تحویل شده و مابقی نیز در هفته‌های آتی تحویل جانبازان خواهد شد. عسگری گفت: درگذشته ویلچر‌هایی که به جانبازان تعلق می‌گرفت از انواع مکانیکی بود، اما ویلچر‌های جدید جزو کاربردی‌ترین و پیشرفته‌ترین انواع ویلچر است که در اختیار جانبازان استان قرار گرفته که این اقدام با افزایش سن جانبازان و کاهش توان جسمی آنان می‌تواند اندکی التیام دهنده آلام آن‌ها باشد. عسگری ادامه داد: این ویلچر‌ها توانایی ایستادن جانبازان نخاعی را فراهم کرده و از مزایای دیگری همچون کاهش اسپاسم عضلانی، پیشگیری از پوکی استخوان، پیشگیری از تشکیل سنگ‌های ادراری، بهبود گردش خون و بهبود عملکرد سیستم گوارش برخوردار بوده و از لحاظ روانی نیز به این یادگاران جهاد و شهادت احساس توانایی و استقلال می‌بخشد.

یادداشت سردبیر: کاش در کنار این تماس‌های تلفنی و احوال پرسی‌ها که البته جای تشکر و ستایش دارد، پخش و توزیع اقلام بهداشتی برای پیشگیری از کرونا مانند ماسک و مواد ضدعفونی به شکلی گسترده انجام میشد تا امروز جامعه جانبازان و ایثارگران اینقدر از بنیاد در زمینه کمکهای مربوط به کرونا ناراضی و شاکی نبودند. در هفته‌های آینده در صدای مدافعان به عملکرد بنیاد و دیگر نهادهای مسئول در دو ماه گذشته و در ارتباط به مقابله با کرونا نگاه ریزبینانه تری خواهیم داشت اما پیام هایی که به دست ما میرسد اکثر حاکی از نارضایتی ایثاگران از بنیاد دارد.

حضور همسران رزمندگان دفاع مقدس در خط مبارزه با کرونا

sedayemodafean.org خط مبارزه با کرونااز زمانی که بیماری کرونا در کشور گسترش پیدا کرد ما ایرانی‌ها به رسم همیشگی هر کاری در توان‌مان بود انجام دادیم، در کنار هم قرار گرفتیم و همدیگر را یاری کردیم، گروه‌ها و افراد مختلف به صورت داوطلبانه گوشه‌ای از کار را گرفتند به طوری که مشارکتمان شهره عام و خاص شد. گروه‌های جهادی و جوانان بسیجی، زنان و همسران شهدا، رزمندگان و جانبازان و بسیاری از گروه‌های دیگر در میدان مبارزه با بیماری قرار گرفته و به تولید ماسک، لباس بیمارستانی و هر آن چه لازم است پرداختند، به گونه‌ای که می‌توان گفت کمبودی در این زمینه در کشور نداریم. این روزها نیز فعالیت همسران رزمندگان دفاع مقدس در میدان هستند و در پایگاه‌های خیریه به امروز خیر و تولید ماسک و لباس‌های بیمارستانی اقدام کرده‌اند. آنها حضوری کاملا داوطلبانه و دوستانه دارند و برای کمک مانند آن سالها جوانمردانه ایستاده‌اند. زنانی که سال‌ها قبل با از خودگذشتگی از همسران خود گذشتند تا به دفاع از میهن و مردم بپردازند و امروز نیز خودشان برای این فداکاری آماده‌اند. این زنان الگوی بسیاری از دختران جوانی هستند که این روزها آنها نیز در میدان یاری و مبارزه با بیماری حضور دارند. بسیاری از دختران و زنان جوان نیز در کنار این زنان با گذشته‌ای درخشان قرار گرفته‌اند و به هم وطنان خود کمک می‌کنند.

یادداشت سردبیر: این فقط نمونه‌ای از ایثارگری و مقاومت همسران رزمندگان دفاع مقدس است که نه تنها در روزهای سخت جنگ تحمیلی روحیه بخش و همراه ایثارگران بودند و بسیاری از آنها همسران خود را بدون هیچ چشم داشتی به انقلاب و کشور هدیه دادند،‌ امروز هم پس از سالها تحمل سختی و دست و پنجه نرم زدن با مشکلات اقتصادی، این بار خودشان در خط مقدم مبارزه با کرونا حضور پیدا کرده و به هموطنانشان کمک میکنند. سایه این عزیزان مستدام.

جزئیات بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی

سالهاست که به دلایل مختلف دولت بدهی سنگین و چند ده هزار میلیارد تومانی به سازمان تامین اجتماعی دارد. با این وجود، تاکنون اطلاعات دقیقی درباره جزئیات این بدهی‌ها منتشر نشده است. در گزارشی که اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره سازمان تامین اجتماعی منتشر شده، اقلام بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۳ همراه با سهم آن‌ها در کل بدهی آمده که به شرح جدول زیر است:

sedayemodafean.org بدهی دولت

در ادامه گزارش بازوی کارشناسی مجلس درباره جدول فوق آمده است: «همانطور که مشاهده میشود تنها حدود ۱۷ درصد از بدهی‌های دولت مربوط به ۳ درصد حق بیمه است و مابقی آن مربوط به قوانین دیگری است که به موجب آن‌ها دولت باید وجوهی را به تأمین اجتماعی بپردازد. عدم توجه به این اقلام، پیش‌بینی درآمد‌ها و بدهی دولت را با اشتباه‌های جدی همراه می‌کند؛ بنابراین باید توجه کرد که حتی اگر دولت در یک سال تمام بدهی گذشته خود را تسویه کند و سال‌های بعد نیز سهم ۳ درصد حق بیمه خود را بپردازد، باز هم پس از چند سال بدهی دولت به میزان قابل توجهی می‌رسد. دلیل این مسئله نیز قوانینی است که برای حمایت از برخی گروه‌های خاص تصویب شده است. این قوانین شامل دو دسته میشوند: قوانین مرتبط با معافیت یا تخفیف حق بیمه (همچون معافیت سهم کارفرمایی برای کارگاه‌های صنعتی دارای ۵ نفر کارکن) و قوانین مرتبط با پرداخت مستمری (همچون سنوات ارفاقی جانبازان دستگاه‌های غیردولتی)».

sedayemodafean.org بدهی دولت

یادداشت سردبیر: در مورد مشکلاتی که بدهی دولت در ارتباط با بیمه و پوشش درمانی برای جانبازان ایجاد کرده است صحبت زیاد شده و باز هم خواهد شد اما دولت با بی کفایتی خود باعث بیشتر شدن درد و رنج صدها جانباز و ایثارگر شده و به هیچ وجه هم پاسخ شفافی به کسی نمیدهند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.