sedayemodafean.org بی‌توجه به حقوق معلولان

صدای مدافعان در هفته: ۹ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

پوشش ۱۰۰ درصدی هزینه‌های درمان ایثارگران مبتلا به کرونا

sedayemodafean.org ایثارگران مبتلا به کرونامعاون فنی بیمه‌های اشخاص بیمه دی از پوشش ۱۰۰ درصدی تمام هزینه‌های درمان ایثارگران مبتلا به ویروس کرونا اعم از موارد درمان سرپایی یا بستری خبر داد. دکتر سجاد رامندی با بیان اینکه بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها طبق قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود، گفت: بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌های مشخصی ارجاع داده می‌شوند و در این مراکز بخشی از هزینه‌ها توسط بیمه‌های پایه و الباقی توسط بیمه دی پرداخت می‌شود. ایثارگران گرامی نیز که در این بیمارستان‌ها بستری شوند تابع همین شرایط هستند و الباقی هزینه‌ها توسط بیمه تکمیلی درمان این عزیزان پرداخت می‌شود. وی ادامه داد: تاکنون بیمارستان‌های خصوصی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بستری مبتلایان به کرونا مشخص نشده‌اند، اما اگر ایثارگری در یک مورد خاص بنا به وضعیت توسط مراجع رسمی به بیمارستان خصوصی انتقال داده شود، هزینه‌ها توسط بیمه دی پوشش داده می‌شود. معاون فنی بیمه‌های اشخاص بیمه دی با تأکید بر اینکه در بسیاری از موارد مبتلا به کرونا نیاز به بستری بیماران نیست افزود: در این‌گونه موارد نیز هزینه‌هایی برای درمان‌های سرپایی انجام می‌شود که شامل مواردی چون انجام سی‌تی اسکن، آزمایش‌های مربوطه و تهیه دارو است.

تعویق ۳ ماهه پرداخت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه اشتغال ایثارگران

sedayemodafean.org صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگرانصندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران با صدور اطلاعیه‌ای از تعویق ۳ ماهه پرداخت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه اشتغال ایثارگران خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: در پی شیوع بیماری کرونا و تأثیراتی که بر مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی کشور داشته است و طبق مصوبه شورای پول و اعتبار و تأکید رییس کل بانک مرکزی اقساط وام‌ قرض‌الحسنه تمام اشخاص بدون هیچ قید و شرطی به مدت سه ماه به تعویق افتاده است. بر همین اساس ایثارگران عزیزی که در سال‌های اخیر از طریق صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران به بانک‌ها معرفی و وام‌های قرض‌الحسنه اشتغال دریافت کرده‌اند نیز مجاز هستند اقساط مربوط به اسفندماه ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ را نپردازند و این اقساط در انتهای دوره تسویه اقساط تسهیلات پرداخت شود.

تصویب پرداخت تسهیلات به خواهران و برادران شهدا

sedayemodafean.org خواهران و برادران شهدامدیرعامل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران از اصلاح اساسنامه این صندوق در جلسه هیئت وزیران و امکان پرداخت تسهیلات به خواهران و برادران شهدا خبر داد. رضا ریاحی گفت: در این جلسه که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد، اساسنامه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران به استناد به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اصلاح شد. وی ادامه داد: به موجب این اصلاحیه که در اساسنامه مذکور صورت پذیرفت، اعضای کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت با اصلاح اساسنامه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران و افزودن یک تبصره برای بهره‌مندی خواهر و برادر شهدا از خدمات این صندوق موافقت کردند و این موضوع در جلسه روز چهارشنبه ۱۳ فروردین هیئت وزیران به تصویب رسید. وی گفت: طبق این ماده صندوق اشتغال و کارآفرینی به منظور ایجاد، توسعه و تقویت اشتغال و کارآفرینی و حمایت از فرصت‌های شغلی ایثارگران شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان و همسر و فرزندان آنان تشکیل و بر اساس مفاد اساسنامه فعالیت می‌کند که با افزودن یک تبصره جدید خواهر و برادر شهدا در اولویت بعدی برای استفاده از تسهیلات صندوق قرار می‌گیرند. وی افزود: پیش از تشکیل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران، به برادران و خواهران شهدا که دارای طرح کسب و کار و مجوز فعالیت مرتبط با آن از دستگاه‌های متولی امر بودند توسط اداره کل اشتغال و کارآفرینی بنیاد تسهیلاتی جهت اجرای طرح مربوطه و تأمین اشتغال پرداخت می‌شد اما پس از ایجاد صندوق، بر اساس اساسنامه مربوطه امکان ارائه این خدمت به این گروه از ایثارگران وجود نداشت.

افراد بی‌توجه به حقوق معلولان جریمه می‌شوند

sedayemodafean.org بی‌توجه به حقوق معلولانمدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: از اردیبهشت ماه افرادی که به حقوق معلولان بی‌توجهی کنند، جریمه نقدی می‌شوند. علیرضا وارثی گفت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران، افرادی که به علامت ایست مخصوص عصای سفید و همچنین توقف در محل‌های اختصاصی معلولان و جانبازان، بی‌توجهی کنند، جریمه می‌شوند و این طرح از اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد. وارثی اضافه کرد: مبلغ جریمه بی‌توجهی به علامت ایست مخصوص عصای سفید درکلان شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری، و مناطق آزاد تجاری- صنعتی ۱۰۰ هزار تومان، در سایر شهر‌ها ۸۰ هزار تومان و در روستا‌ها و راه‌های روستایی ۵۰ هزار تومان است. او ، همچنین مبلغ جریمه توقف در محل‌های اختصاصی معلولان و جانبازان در همه مناطق را  ۱۰۰ هزار تومان بیان کرد. به گفته مدیر کل بهزیستی استان،  ۱۰ هزار و ۴۷۷ نفر از افراد زیر پوشش بهزیستی دچار معلولیت جسمی حرکتی هستند.

یادداشت سردبیر:‌ در حالی که همچنان درگیر کرونا هستیم و روزانه صدها نفر بر اثر ابتلا به این ویروس در کشور جانشان را از دست میدهند، در رسانه‌ها در مورد مراقبت‌ها و اقدامات ویژه مورد نیاز جانبازان و ایثارگران مطالب زیادی منتشر نمیشود و به جز خبرهای بعضا ساختگی که فقط جنبه امید بخشیدن دارند، واقعیت‌های زندگی جانبازان و خانواده‌های شهدا این روزها در رسانه‌ها منعکس نمیشوند. درخواست ما از رسانه‌های بی‌طرف این است که برای بیدار کردن مسئولین و نهادهایی که وظیفه مراقبت و خدمت‌رسانی به این قشر مظلوم جامعه را دارند، با پوشش خبری بهتر و دقیقتر، به وضعیت ایثارگران و خانواده‌های آنها بیشتر بپردازند تا تعداد کسانی که از میان خانواده‌های این عزیزان مبتلا به کرونا میشوند کاهش پیدا کند. در حالی که هر هفته چیزی حدود ۱۰-۱۲ جانباز و ایثارگر دیگر به جمعه فوت شدگان اضافه میشود،‌ دولت و بنیاد شهید همچنان قصد در آرام نشان دادن اوضاع دارند و کمتر کسی بدنیال نیازها و احتیاجات پزشکی و درمانی ایثارگران کهنسال و جانبازان شیمیایی است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.