sedayemodafean.org مقابله با کرونا

اقدامات بنیاد شهید برای مقابله با ویروس کرونا

عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به شیوع ویروس کرونا و مشاهده چند مورد ابتلا به این بیماری در کشور گفت: کمیته پدافند غیرعامل بنیاد شهید و امور ایثارگران جلساتی را برای بررسی وضعیت و اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور مقابله با این ویروس تشکیل داده و تصمیمات پیشگیرانه‌ای در این خصوص اتخاذ شده است.

وی افزود: تصمیمات پیشگیرانه این کمیته مربوط به دو حوزه خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و کارکنان بنیاد است. همچنین در صورت بروز موارد مشکوک در ایثارگران عزیز، موضوع با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیگیری می‌شود.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به آسیب‌پذیر بودن والدین معظم شهدا و بخشی از گروه‌های جانبازی در برابر ویروس کرونا گفت: سن بالای والدین گرامی شهدا و مشکلات جسمی جانبازان می‌تواند این عزیزان را در برخورد با بیماری آسیب‌پذیر کند لذا این گروه‌ها در اولویت اقدامات آموزشی و پیشگیرانه بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار داشته و توصیه می‌شود والدین معظم شهدا، جانبازان نخاعی، شیمیایی، یا دارای مشکلات متعدد و بیماری‌های صعب‌العلاج، یا مصرف‌کننده دارو‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی و افرادی که پیوند‌هایی مثل پیوند کلیه و کبد را دریافت کرده‌اند از شرکت و حضور در مجامع ورزشی، فرهنگی و اماکن عمومی و تجمعات خودداری کرده تا در معرض احتمالی ابتلا به بیماری قرار نگیرند. ضمناً ایثارگران معزز پیگیری امور اداری خود را که ضروری نیست به سال آتی موکول کنند.

عباسپور ادامه داد: نیرو‌های خدماتی بنیاد شهید و امور ایثارگران و کارکنانی که در تعامل بیشتری با مراجعه‌کنندگان قرار دارند نیز برای پیشگیری از عفونت، مواد ضدعفونی‌کننده را دریافت کرده‌اند تا به‌صورت منظم نسبت به پاک کردن سطوحی که امکان آلودگی در آن‌ها وجود دارد اقدام کنند. همچنین برای پذیرایی مراجعین از ظروف یک‌بارمصرف استفاده می‌شود. در تمام ساختمان‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز محلول‌های ضدعفونی‌کننده به تعداد لازم برای ضدعفونی دست‌های کارکنان و مراجعین قرار داده شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایثارگران عزیز و همکاران بنیاد شهید و امور ایثارگران باید نسبت به رعایت موارد بهداشتی از جمله شست‌وشوی و ضدعفونی مداوم دست‌ها، پرهیز از روبوسی کردن و دست دادن با دیگران و استفاده از ماسک دقت لازم را داشته باشند و حتی‌المقدور از حضور در اماکن شلوغ و تجمعات غیرضروری پرهیز کنند.

توصیه‌های لازم به ایثارگران برای پیشگیری ابتلا به «کرونا ویروس»

همچنین معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید طی اطلاعیه‌‌ای، توصیه‌های لازم به ایثارگران برای پیشگیری ابتلا به «کرونا ویروس» را منتشر کرد که به شرح زیر است.

ایثارگران عزیز
همان‌گونه که مستحضرید بیماری کرونا از نوع ویروسی بوده و راه‌های انتقال آن یا مستقیم از طریق قطرات ریز تنفسی به دنبال سرفه و عطسه به افراد دیگر و یا غیرمستقیم با تماس دست به اشیاء و سپس انتقال آن به چشم و دهان و بینی افراد سالم است. همچنین این بیماری در افراد با مشخصات ذیل با عوارض و خطرات بیشتری همراه است:
۱- افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن از قبیل دیابت، بیماری‌های مزمن ریه (مانند جانبازان شیمیایی)، بیماران با نارسایی مزمن کلیه، ریه، قلب، کبد حتی اگر بیماری آن تحت کنترل باشد و یا بیمارانی که در حال حاضر عفونت فعال مانند عفونت ادراری، تنفسی، گوارشی و… دارند و نیز ابتلا به انواع سرطان.
۲- افرادی که دارو‌های ضد درد، دارو‌های کورتونی، دارو‌های ضد سیستم ایمنی در بیماران روماتیسمی و یا پیوند عضو شده، دارو‌های شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند و یا تحت رادیوتراپی جهت بیماری‌های صعب‌العلاج هستند.
۳- افراد با مشکلات حرکتی خصوصاً جانبازان نخاعی، جانبازان با انواع ضایعات مغزی و…
با عنایت به آخرین اطلاعات و مطالعات در سطح کشور و جهان بهترین راه مبارزه و جلوگیری از گسترش این بیماری رعایت دقیق موازین بهداشتی و نکاتی است که به آن اشاره می‌شود:
۱- عدم خروج از منزل افراد فوق و یا حداقل پرهیز از حضور در اماکن شلوغ و محل‌های پرازدحام.
۲- رعایت بهداشت دست با شستشوی مکرر و منظم با آب گرم و صابون و توجه به عدم تماس دست با صورت و چشم‌ها و دهان و بینی قبل از شستشوی دست‌ها، ضمناً به‌محض ورود به منزل نسبت به شستشوی دست‌ها اقدام شود.
۳- عدم عیادت از بیماران تب‌دار با سرفه و یا حتی بدون سرفه و در صورت امکان عدم عیادت و تماس با بیماران بستری در مراکز درمانی.
۴- در صورت بروز هرگونه علائم تب، سردرد و سرفه خشک یا تنگی نفس، خستگی و یا بی‌اشت‌هایی ضمن رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال احتمالی از تماس با فاصله کمتر از یک و نیم متری با خانواده خودداری شود.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.