sedayemodafean.org درمان و بیمه ایثارگران

صدای مدافعان در هفته: ۱۹ تا ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

بنیاد شهید برای درمان و بیمه ایثارگران از منابع داخلی خود هزینه می‌کند

sedayemodafean.org درمان و بیمه ایثارگرانحجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت پرداخت بیمه خانواده‌های شهدا و ایثارگران گفت: معمولا وضعیت اعتباری و بودجه ای مشکلاتی را در سیستم ایجاد می کند که باید تلاش کنیم تا کاهش یابد اما مجموعه بنیاد شهید حتی درصورت نیاز از منابع داخلی خود هزینه می کند و آن را به عنوان یک مساله استراتژیک هم پذیرفته و هم به آن ملتزم است و امیدواریم سیستم به وضعیت طبیعی برسد که بتواند برای این گونه موارد سر وقت و به راحتی تامین اعتبار کند و این مشکلات سریعتر حل شود. معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید افزود: ممکن است اختلالی در پرداخت‌ها بوجود آمده باشد که طبیعی است. البته علت این است که مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای منابع محدودی است و نظام و قانون، سیستم را برای تامین اعتبار مکلف کرده و ممکن است بخش‌هایی از این اعتبار کم و زیاد شود. وی ادامه داد: تاکنون با وجود مشکلات و جابجایی‌هایی که اتفاق افتاد، اقدامات خوبی صورت گرفته و بنیاد شهید نهایت تلاش را حتی با مصرف منابع داخلی انجام می دهد تا درمان ایثارگران با مشکل روبرو نشود و مانع جدی در مسیر درمان آنان بوجود نیاید چون بحث درمان ایثارگر تعارف بردار نیست و مساله استراتژیک برای کل نظام است و شوخی بردار نیست. از این رو مجموعه بنیاد به هر شکلی که بتواند کمک می کند تا موانعی بر سر درمان ایثارگر ایجاد نشود. معاون بنیاد شهید در پاسخ به این سوال ایرنا که بیمه خانواده‌های شهدا و ایثارگران از خرداد تا کنون پرداخت نشده، اظهار داشت: نمی توان گفت پرداخت نشده است. مساله پرداخت به این عنوان که بگوییم صد درصد دیون پرداخت شده، یک امر معقولی نیست ولی نمی توان گفت هیچ چیزی پرداخت نشده است. مساله بیمه، برای درمان اهمیت پیدا می کند که آن نیز در حال ساماندهی است.

یادداشت سردبیر: یکی از مشکلات نبود منابع کافی داخلی برای این کار است و اینکه حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد میگویند ایجاد اختلال در پرداخت‌های طبیعی است شاید تا حدی صحت داشته باشد اما تا زمانی که ساختار لازم برای ایجاد درآمدزایی از منابع داخلی وجود ندارد، این اختلالات در پرداخت بیمه درمان ایثارگران ادامه دارد و حتی بدتر خواهد شد. با وضعیت کنونی شرایط بیمه خانواده‌های شهدا و ایثارگران بهبود پیدا نخواهد کرد مگر اینکه مسئولین راه حل‌هایی واقعبینامه برای این مشکل پیدا کنند و دست از توجیح و کوچک کردن صورت مسئله بردارند.

ایثارگران برای دریافت حکمت‌کارت به بنیاد شهید مناطق مراجعه کنند

sedayemodafean.org حکمت‌کارتمحمود تبریزی، مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ایثارگرانی که از بنیاد شهید و امور ایثارگران حقوق دریافت می‌کنند، می‌توانند برای دریافت حکمت‌کارت تا تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ به بنیاد مناطق محل پرونده خود مراجعه کنند. وی افزود: در راستای اجرای ماده ۵۴ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و همچنین متعاقب انعقاد قرارداد بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، پس از برگزاری جلسات کارشناسی متعدد در خصوص صدور تمامی کارت‌های حکمت ایثارگران معزز واجد شرایط که دارای دریافتی از بنیاد شهید و امور ایثارگرانند، این عزیزان می‌توانند برای دریافت کارت‌های خود تا تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ به بنیادهای مناطق محل پرونده خود مراجعه کنند. مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه تصریح کرد: ایثارگرانی که تا تاریخ فوق برای دریافت کارت مراجعه نکنند کارت آنها در سال ۱۳۹۹ شارژ خواهد شد.

یادداشت سردبیر: مطمئن هستیم که مسئولین محلی هم نهایت همکاری را با ایثارگران خواهند داشت و از مسئولین بنیاد هم انتظار داریم انعطاف پذیری لازم را در ارتباط با ایثارگرانی که در مناطق دورنر و شهرستانها و روستاهای کوچک زندگی میکنند نشان دهند و در این مورد اطلاع رسانی بهتری انجام دهند.

دولت تأمین مالی طرح‌های مربوط به افراد ایثارگر را تصویب کرد

sedayemodafean.org تأمین مالی طرح‌های مربوط به افراد ایثارگرهیات وزیران در جلسه با ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، به منظور ایجاد ظرفیت برای بهره مندی از اعتبارات صندوق توسعه ملی از سوی شرکت‌هایی که حداقل ۵۰ درصد از سهام آن‌ها متعلق به ایثارگران است، لایحه تأمین مالی طرح‌های مربوط به افراد ایثارگر را از محل منابع صندوق توسعه ملی تصویب کرد. براساس این لایحه، پنج درصد از منابع مربوط به سیاستگذاری شورای‌عالی اشتغال و با معرفی کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و سایر دستگاه‌های اجرائی مرتبط برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و کمک به توسعه کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط تخصیص می‌یابد و بانک‌های عامل مکلفند علاوه بر منابع مذکور، حداکثر تا یک برابر آن را از محل منابع داخلی پرداخت کنند. همچنین بانک عامل مجاز است با اخذ تعهد محضری، پرداخت مبلغ نقدی هدفمندی یارانه‌ها را به عنوان ضمانت بپذیرد و همچنین ۱۵ درصد از منابع مذکور به طرح‌های سرمایه‌گذاری متعلق به ایثارگران و شرکت‌هایی که بیش از ۵۰ درصد سهام آنها متعلق به ایثارگران است منوط به این که سهم ایثارگران تا پایان دوره بازپرداخت تسهیلات کمتر از ۵۰ درصد نشود، اختصاص می‌یابد.

یادداشت سردبیر: از آقای روحانی باید پرسید با توجه به شرایط بد بانکها و کاهش نقدینگی آیا واقعا تصور میکنند که بانکهای عامل میتوانند در این ارتباط به وظایف خود عمل کرده با تامین منابع لازم ایثارگران را بدهند؟‌ تصویب قانون به طرف قضیه است و واقعیت‌های اقتصادی کشور و به اجرا گذاشتن و عملی کردن آن یک طرف دیگر و چه تاسف بار که این قشر آسیب‌پذیر جامعه مانند ایثارگران و جانبازان هستند که ضربه میخورند و نه آقازاده‌ها.

۷۰۵ میلیارد تومان بدهی بنیاد شهید خراسان رضوی به بیمه پرداخت شد

sedayemodafean.org بیمه دیمدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت: ۷۰۵ میلیارد تومان بدهی دولت به شرکت بیمه دی در این استان پرداخت شد. حجت‌الاسلام حسین معصومی افزود: این میزان بدهی دولت ابتدا به بنیاد شهید پرداخت شد و این نهاد نیز مطالبات بیمه دی را در خراسان رضوی پرداخت کرد. وی ادامه داد: در پی این پرداخت شرکت بیمه دی نیز تا بهمن ماه همه مطالبات جامعه ایثارگری از این بیمه را پرداخت کرد و تمام مطالبات مراجع درمانی نظیر درمانگاهها، داروخانه‌ها و مراکز درمانی طرف قرارداد را نیز تا پایان سال ۱۳۹۷ به صورت نقد تسویه نمود. مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت: بدهی شرکت بیمه دی به مراجع درمانی در شش ماه نخست امسال نیز به صورت اوراق مشارکت با سررسید یک و یا دو ساله پرداخت شد که مورد پذیرش این مراکز درمانی قرار گرفته است. جمعیت ایثارگری زیر پوشش خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی ۳۱۳ هزار و ۶۳۶ نفر است. خراسان رضوی ۱۷ هزار و ۲۷۹ شهید، ۴۹ هزار و ۴۸۸ جانباز و سه هزار و ۳۹۶ آزاده در راه تحقق آرمانهای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده است.

یادداشت سردبیر: هفته‌ای نیست که در مورد پرداخت بیمه‌ها و بخصوص بیمه دی خبری در رسانه‌های منتشر نشود. خوشبختانه اینبار اما بنیاد شهید استان خراسان رضوی بدهی عقب افتاده خود را به بیمه پرداخت کرد تا شاید حدود ۳۰۰ هزار جمعیت ایثارگر تحت پوشش تا حدی نفس راحتی بکشند. از مسئولین بنیاد شهید خراسان رضوی تشکر میکنیم و امیدواریم که دیگر مشکلات مربوط به پرداخت‌ها به شرکت‌های بیمه ایثارگران هم بزودی حل شوند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.