sedayemodafean.org گواهینامه‌ رانندگی برای معلولان

صدای مدافعان در هفته: ۹ تا ۱۶ آذر ۱۳۹۸

انتقاد سردار کمالی از دیوان عدالت به خاطر «ابطال قانون استفاده از تسهیلات ایثارگران»

sedayemodafean.org تسهیلات ایثارگرانمشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح از اقدام دیوان عدالت اداری درخصوص ابطال قانون استفاده از تسهیلات ایثارگران انتقاد کرد. سردار «موسی کمالی» با اشاره به اینکه طبق مصوباتی که وجود دارد برای کمک به ایثارگران و رزمندگان، سه‌چهارم خدمت کارکنان وظیفه و کارکنان پایور (ارتش، سپاه و نیروی انتظامی) که در زمان خدمت خود در مناطق جنگی حضور پیدا کردند، داوطلبانه محسوب می‌شود، اظهار داشت: بر این اساس، فرزندان این افراد می‌توانند از امتیاز کنکور و تسهیلات ایثارگری استفاده کنند. وی ادامه داد: متأسفانه اخیراً دیوان عدالت اداری بدون نظرخواهی از نیرو‌های مسلح و ستاد کل نیرو‌های مسلح این قانون را ابطال کرده است و ایثارگران نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. مشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح با اشاره به در پیش بودن زمان ثبت نام کنکور گفت: از دیوان عدالت اداری درخواست می‌کنم که این موضوع را به حالت اولیه بازگرداند تا ایثارگران در این‌خصوص دغدغه نداشته باشند.

انتظار داشتیم با سکانداری حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضائیه، کمتر شاهد عدم هماهنگی‌ها از سوی نهادهای زیرمجموعه همچون دیوان عدالت اداری باشیم. به هر حال در وضعیت کنونی باید این نهاد به سرعت هماهنگی‌های لازم را انجام داده و به مطالبات مربوطه رسیدگی شود.

اعلام آمادگی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای انجام وظایف قانونی در مورد جان‌باختگان حوادث اخیر

sedayemodafean.org حکم شهیدبنیاد شهید و امور ایثارگران در پی موافقت مقام معظم رهبری با پیشنهاد دبیر شورای عالی امنیت ملی برای «در حکم شهید» محسوب شدن «شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میان درگیری‌ها جان باخته‌اند» بر اساس چارچوب‌های قانونی، آمادگی خود را برای ایفای وظایف قانونی اعلام می‌نماید و این شهروندان بر اساس رهنمود مقام معظم رهبری و قانون در حکم شهید هستند. بر اساس ماده ۸ آیین‌نامه «تعیین و احراز مصادیق عملی شھید، در حکم شھید و سایر مصادیق ایثارگری» مصوبه ۱۰/۳/۱۳۹۳ هیات وزیران «مرجع پذیرش و تطبیق مصادیق شھید و در حکم شھید با مفاد این آیین‌نامه بر اساس اعلام کمیسیون ھای تشخیص و کمیسیون‌های احراز و تجدیدنظر در قوانین استخدامی نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات، بنیاد (شهید و امور ایثارگران) می‌باشد.» ضمن اینکه بر اساس بند ۱۸ ماده ۳ این آیین‌نامه «افرادی که در حین درگیری بین نیروھای مسلح و دشمن یا گروه ھای معارض کشته می‌شوند.» در حکم شھید محسوب می‌شوند و البته مطابق تبصره این بند «پذیرش شھادت اینگونه افراد، منوط به تأیید صلاحیت‌های امنیتی توسط وزارت اطلاعات و تأیید وقوع حادثه برای افراد، شورای تأمین استان می‌باشد.» بدین ترتیب بنیاد شهید و امور ایثارگران آمادگی دارد به پرونده افرادی که بنا به تشخیص نهادهای مذکور شرایط لازم را دارا باشند رسیدگی و نسبت به احراز مصادیق ایثارگری اقدام کند.

بحث شهید اعلام کردن شهروندانی که در درگیری‌های خیابانی جان باخته اند در گذشته هم وجود داشته ولی متاسفانه به علت سیاسی شدن این موضوع با حاشیه‌های ناخوشایندی همراه بوده. به هر حال بنیاد شهید باید با همکاری کامل با نهادهای مربوطه پیگیر فرمان رهبری باشد و از سوء‌تفاهم‌هایی که در گذشته ایجاد شده بود جلوگیری کند.

افتتاح نمایشگاه دائم ویلچیر جانبازان در شهرک فجر تهران

sedayemodafean.org نمایشگاه دائم ویلچیر جانبازاننمایشگاه دائمی ویلچیر جانبازان به همت موسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار و با حضور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در مرکز فرهنگی سیدالشهدا(ع) شهرک فجر افتتاح شد. عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دائمی ویلچیر جانبازان، یکی از برنامه‌های بنیاد را برگزاری نمایشگاه تجهیزات پزشکی خاص برای جانبازان به‌صورت دائمی عنوان کرد و گفت: امروز موفق شدیم این نمایشگاه را به‌صورت ویژه با ارائه ویلچیر برای جانبازان در شهرک فجر افتتاح کنیم و این عزیزان می‌توانند با توجه به سلیقه و نیاز خود، پس از بازدید از نمایشگاه، ویلچیر موردنظر خود را انتخاب کنند. وی افزود: جانبازان با توجه به سهمیه و نوع ویلچیر می‌توانند ویلچیرهای خود را چند سال یک‌بار تعویض کنند. در این نمایشگاه ویلچیر انتخابی جانباز با توجه به ضوابط و مقررات به‌صورت رایگان در اختیار وی قرار خواهد گرفت. معاون بهداشت و درمان بنیاد خاطرنشان کرد: این نمایشگاه به‌صورت سیار در استان‌هایی که دارای تعداد بالایی از جانبازان نخاعی هستند مانند استان فارس و خوزستان برگزار می‌شود و قطعاً کیفیت ویلچیر و تجهیزات پزشکی همواره مدنظر بنیاد خواهد بود که در این راستا نظر انجمن جانبازان نخاعی تعیین‌کننده است و البته اولویت بنیاد تولید و ارائه محصولات ایرانی خواهد بود.

جزئیات دریافت گواهینامه‌ رانندگی برای معلولان

sedayemodafean.org گواهینامه‌ رانندگی برای معلولانرئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به تشریح جزئیات دریافت گواهینامه رانندگی برای معلولان دارای شرایط رانندگی پرداخت. سرهنگ احمد کرمی‌اسد درباره دریافت گواهینامه رانندگی برای معلولان گفت: در پلیس راهنمایی و رانندگی برای احترام به جانبازان و معلولان، آموزشگاه‌های رانندگی انتخاب شده که اقدام به آموزش رانندگی به معلولان واجد شرایط می‌کند. وی در مورد چگونگی دریافت گواهینامه رانندگی از سوی معلولان نیز تصریح کرد: پس از انجام یکسری معاینات ساده پزشکی از سوی پزشکان تأیید می‌شود که آیا فرد معلول می‌تواند رانندگی کند یا خیر؟ در صورت تأیید و داشتن شرایط از سوی افراد دارای معلولیت، آنان با توجه به نوع معلولیت به یکی از آموزشگاه‌های رانندگی می‌روند و در آن‌جا مفاهیم نظری و عملی رانندگی را فرا می‌گیرند. رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مورد این که آیا آموزشگاه‌های رانندگی مناسب برای معلولان نیز وجود دارد، گفت: آموزشگاه‌هایی که در سراسر کشور در این خصوص مشخص شده است برای معمولان، مناسب‌سازی شده‌اند. همچنین بسته به نوع معلولیت آموزش‌های متناسب نیز به این افراد ارائه خواهد شد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.