sedayemodafean.org سهمیه ویژه بنزین

صدای مدافعان در هفته:‌ ۲۵ آبان تا ۱ آذر ۱۳۹۸

خدمات بیمه تکمیلی درمان ایثارگران الکترونیکی می‌شود

sedayemodafean.org خدمات بیمه تکمیلیمدیرکل آمار و فناوری اطلاعات بنیاد شهید گفت: خدمات بیمه تکمیلی درمان ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا از ابتدای آذر ماه به‌صورت کامل الکترونیکی می‌شود. علیرضا امینی افزود: طی این اقدامات محاسبه مشمولین بیمه به شکل تمام سیستمی صورت می‌پذیرد و سیستم به شکل خودکار تمام افرادی را که از لحاظ قانونی مشمول دریافت خدمت بیمه هستند شناسایی کرده و به شکل برخط از طریق وب‌سرویس به شرکت بیمه معرفی می‌کند. مدیرکل آمار و فناوری اطلاعات بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه این اقدام نیاز به مراجعه حضوری جامعه ایثارگری را حذف کرده است، افزود: به‌محض ایجاد مشخصات ایثارگر در سامانه سجایا و در صورت مشمول بودن از لحاظ قانونی، ایثارگر به همراه افراد تحت تکفل خود به‌صورت خودکار به لیست بیمه‌شدگان بیمه تکمیلی افزوده شده و طی ۲۴ ساعت به شکل الکترونیکی (وب‌سرویس) به شرکت بیمه‌گر معرفی می‌شود. امینی در انتها تأکید کرد: مبنای محاسبات سیستم در خصوص مشمول بودن افراد بر اساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه سجایا است.

دلیل عدم تخصیص تسهیلات مسکن بنیاد شهید به مشکلات درمانی ایثارگران

sedayemodafean.org تسهیلات مسکن بنیاد شهیدمدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید علت عدم امکان تخصیص بودجه تسهیلات مسکن بنیاد شهید به حل مشکلات درمانی ایثارگران را تشریح کرد. خداکرم کولیوند گفت: رقم مبلغ پرداختی تسهیلات مسکن به ایثارگران در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. وی در پاسخ به این سوال که با توجه به مشکلات درمانی ایثارگران، چرا اعتبار تسهیلات مسکن به رفع مشکلات درمانی جانبازان تخصیص نیافته است، تصریح کرد: طبق قانون اعتبار مربوط به تسهیلات مسکن از اعتبارات تکلیفی بانک‌ها است و هر ساله از طریق اعتبارات داخلی بانک‌ها تامین می شود. در این میان بودجه ای از سوی دولت به بنیاد تعلق نگرفته و بنیاد تنها نقش سازمانی هماهنگ کننده برای معرفی ایثارگران واجد شرایط به بانک ها را دارد. کولیوند افزود: به دلیل اینکه منابع مالی این تسهیلات از اعتبارات داخلی بانک ها تامین می شود، بنیاد نمی تواند برای تخصیص آن به بخش های دیگر ازجمله بخش درمانی، تصمیم گیری کند. وی درباره فروش تسهیلات مسکن ایثارگری نیز، خاطرنشان کرد: فروش تسهیلات مسکن ایثارگران قانونی نیست و به دلیل ضوابط محکم بنیاد شهید امکان فروش آن وجود ندارد. در صورتی که هر یک از ایثارگران  اقدام به این امر کنند، قانونی نخواهد بود.

تعیین متولی مناسب‌سازی هنگام صدور پروانه ساختمان

sedayemodafean.org تعیین متولی مناسب‌سازیمدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد: تعیین متولی مناسب‌سازی به هنگام صدور پروانه ساختمان در دستور کار کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور قرار گرفت. خداکرم کولیوند رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با اشاره گفت: در این نشست موضوع تعیین متولی مناسب‌سازی به هنگام صدور پروانه ساختمان، مطرح و مقرر شد موضوع به ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور منعکس شود. مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد افزود: قانون‌گذار در ماده چهار قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، شهرداری‌ها را در صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان‌ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی مکلف به رعایت ضوابط و استاندارهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری مشروط کرده است. رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با اشاره به عدم رعایت این ماده قانونی در برخی موارد ادامه داد: در مواردی ملاحظه می‌شود که اجرای قانون مورد نظر به تعویق افتاده است لذا به منظور تحقق و اجرای این قانون و جلوگیری از تعویق آن و همچنین اجتناب از تضییع حقوق افراد دارای معلولیت به ویژه ایثارگران عزیز پیشنهاد تعیین متولی برای تحقق قانون مزبور به ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور منعکس شده است.

سهمیه ویژه بنزین برای جانبازان و معلولان درنظر گرفته شده است

sedayemodafean.org سهمیه ویژه بنزینیک عضو فراکسیون ایثارگران مجلس دهم از تمهیدات دولت برای اختصاص سهمیه بنزین به جانبازان حرکتی و معلولین در آینده نزدیک خبر داد.  ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع که طبق اطلاعات دریافتی، دولت برای قشر جانبازان و معلولان تمهیدانی برای اختصاص سهمیه ویژه در نظر گرفته است که در آینده نزدیک اطلاع رسانی خواهد شد اظهار داشت: با توجه به سهمیه بندی بنزین، دولت برای جانبازان حرکتی و معلولانی که تحرک ندارند و مجبورند از ویلچر و به تبع آن خودرو استفاده کنند، سهمیه ای لحاظ کرده است که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد. وی افزود: دولت در این خصوص تمهیدات لازم را پیش بینی کرده است و طبق اطلاعات دریافتی در آینده نزدیک جزئیات آن به اطلاع خواهد رسید. عضو فراکسیون ایثارگران مجلس دهم در ادامه متذکر شد: متاسفانه در برخی از موارد دولت تصمیمات عجیب و غریبی می گیرد که نمی توان روی آن حساب کرد؛ اما آن چیزی که تا اینجا من مطلع شده‌ام این است که برای معلولین و جانبازان حرکتی که از خودرو استفاده می کنند، در بحث سهمیه بندی بنزین تمهیدات لازم از طریق سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران دیده شده است.

یادداشت سردبیر:‌ با توجه به حوادث هفته گذشته و اخبار مربوط به اعتراضات خیایانی و آشوب‌های عده‌ای اغتشاشگر،‌ اکثر خبرهای دیگر جایی در صفحات اول رسانه‌ها نداشتند. متاسفانه صدمات مالی و جانی به کشور، بخصوص قشر مستضعف و فقیر جامعه بیشتر بود. در این میان جانبازان و ایثارگران که حتی پیش از گران شدن بنزین در شرایط بد اقتصادی به سر می بردند و عده ای از آنها به گفته خودشان حتی در خیابانها حضور داشتند تا صدای خود را به شکلی به گوش مسئولین برسانند، امروز در شرایط حتی بدتری قرار گرفته‌اند. قطع اینترتت در روزهای گذشته نیز برای بسیاری از جانبازانی که فضای مجازی تنها راه آنها برای ارتباط با جامعه بود، بسیار سنگین و تجربه دردناکی بود. با وجود اینکه جای شکرش باقیست که فعالیتهای آن دسته از آشوبگرانی که قصد سوءاستفاده کردن از اعتراضات مردمی را داشتند خنثی شد و نتوانستند به اهداف شوم خود برسند، باید فضایی را برای حضور تجمعات قانونی و مسالمت آمیز برای مردم فراهم کرد و بخصوص به ایثارگران و جانبازان این اجازه داده شود که مشکلات و چالشهای روزانه خود را به مسئولین کشور منتقل کنند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.