sedayemodafean.org هزینه‌های کفن و دفن

صدای مدافعان در هفته: ۲۷ مهر تا ۳ آبان ۱۳۹۸

تصویب لایحه معافیت خانواده شهدا و جانبازان از هزینه‌های کفن و دفن

sedayemodafean.org هزینه‌های کفن و دفنلایحه معافیت خانواده معزز شهدا و آزادگان، جانبازان و خانواده‌های ایشان و رزمندگان از هزینه‌های کفن و دفن تصویب شد. در هفتاد و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد، لایحه معافیت خانواده معزز شهدا و آزادگان، جانبازان و خانواده ایشان و رزمندگان از هزینه‌های دفن و کفن به تصویب رسید.

متن این مصوبه به شرح زیر است:

«ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس (سازمان‎‌ فردوس‌ها) مکلف است، در راستای اجرای جزء (۴) بند (ث) ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به کفن و دفن والدین، همسران و فرزندان شهدا، آزادگان و همسران و فرزندان آنان، جانبازان و همسران و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و رزمندگان با سابقه حضور شش‌ماه و بالاتر در جبهه، بدون اخذ بهای خدمات استفاده از سردخانه در روز اول، انتقال از داخل شهر به سالن‌های معراج، تدفین در قبور بلوک‌های عمومی یک یا دوطبقه، امور اداری و تشکیل پرونده، تغسیل و تدفین عمومی، تسطیح و بتن‌ریزی بلوک‌های عمومی و نگهداری و ترمیم‌ قبور به‌مدت ۳۳ سال، با رعایت تبصره‌های زیر اقدام نماید. تبصره ۱– شهرداری مشهد مقدس مکلف است، نسبت به پیگیری دریافت اعتبارات لازم جهت اجرای جزء (۴) بند (ث) ماده ۸۸ قانون مزبور از دولت اقدام و گزارش آن را در زمان ارسال لوایح تفریغ بودجه، به شورای اسلامی شهر ارایه نماید. تبصره ۲– شهرداری مشهد مقدس مکلف است بار مالی اجرای این مصوبه را در لایحه اصلاح بودجه سال جاری و لوایح بودجه سنواتی منعکس نماید.

هرچند تصویب این لایحه نشان از توجه مسئولان به مشکلات معیشتی خانواده شهدا و ایثارگران و آزادگان دارد، ولی به نظر می رسد که اینگونه لوایح، به افزایش کاغذبازی‌ها و دشوارتر شدن امور اداری مربوط بیانجامد و دولت باید روش‌های کارآمدتری برای کمک رسانی پیدا کند. واقعیت این است که مشکلات معیشتی این عزیزان همچون دیگر قشرهای آسیب پذیر جامعه، هر روز دشوارتر می شود، و دولت بایدبه جای ارائه تسهیلات موردی، به افرایش حقوق و مزایای کلی خانواده شهدا و ایثارگران بپردازد..

مهلت یک‌ماهه ایثارگران برای ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت

sedayemodafean.org شماره شبامدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: از مجموع ایثارگران مشمول دریافت سهام عدالت، ۱۵۸ هزار نفر تاکنون نسبت به ثبت شماره شبا اقدام نکرده‌اند. محمود تبریزی گفت: با عنایت به اعلام سازمان خصوصی‌سازی، چنانچه مالکین سهام عدالت اقدام به ثبت شماره شبای خود نکنند از فهرست مشمولان حذف خواهند شد و به‌هیچ‌ عنوان امکان برقراری مجدد سهام عدالت برای آن‌ها میسر نخواهد بود. وی افزود: از مجموع ایثارگران مشمول دریافت سهام عدالت در استان‌ها، تاکنون ۱۵۸ هزار و ۷۰ نفر برای دریافت سهام، شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت ثبت نکرده‌اند؛ به همین منظور طبق هماهنگی‌های صورت گرفته فرصتی یک‌ماهه برای تکمیل اطلاعات ایثارگران در این سامانه در نظر گرفته‌ شده است. تبریزی گفت: ایثارگرانی که تاکنون موفق به ثبت شماره شبا در سامانه الکترونیکی سهام عدالت نشده‌اند، باید در اسرع وقت نسبت به ثبت آن در سایت WWW.SAMANESE.IR اقدام و یا به بنیاد مربوطه مراجعه کنند. مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد تأکید کرد: اگر ایثارگران ظرف مدت یک‌ماه نسبت به ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت اقدام نکنند، از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها مالکیت آن‌ها از سهام عدالت سلب و عواقب آن بر عهده ایثارگر خواهد بود.

با توجه به مشکلات اداری که در گذشته در ثبت شماره شبا وجود داشت، انتظار می رود فرصت تکمیل اطلاعات در سامانه، از یک ماه افزایش یافته تا هزاران نفر از عزیزانی که مشمول دریافت سهام عدالت می شوند، امکان ثبت شماره و پیگیری مراحل اداری لازم را داشته باشند.

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در استان‌های فارس و کرمانشاه

sedayemodafean.org کمیسیون پزشکیمدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در استان‌های فارس و کرمانشاه خبر داد. حمیدرضا حبیب‌اللهی گفت: این کمیسیون با حضور تیم تخصصی متشکل از ۷ پزشک متخصص، دبیر و ۲ کارشناس و با دعوت از ۲۱۵ نفر از جانبازان متقاضی شرکت در کمیسیون در تاریخ ۲۵ مهرماه برگزار شد. وی ادامه داد: این کمیسیون با شرکت ۱۷۹ نفر از جانبازان و متقاضیان برگزار شد و حاضران مورد معاینه و ارزیابی تیم تخصصی قرار گرفتند و ۴۴ نفر از متقاضیان مشمول افزایش درصد جانبازی و ۹ نفر نیز مشمول دریافت حق پرستاری تشخیص داده شدند. مدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید در خصوص کمیسیون پزشکی استان کرمانشاه نیز گفت: تیم تخصصی این اداره کل متشکل از ۴ پزشک متخصص، دبیر و ۲ کارشناس و همچنین با دعوت از ۴۷۹ نفر از جانبازان و متقاضیان شرکت در کمیسیون پزشکی در تاریخ ۲۵ و ۲۶ مهرماه برگزار شد. حبیب‌اللهی ادامه داد: در این کمیسیون از مجموع ۴۷۹ نفر مدعوین، ۳۷۷ نفر از جانبازان و متقاضیان در جلسات کمیسیون حضور یافتند و مورد معاینه و ارزیابی تیم تخصصی قرار گرفتند که در پایان ۹۰ نفر مشمول دریافت حق پرستاری شدند.

پرداخت ۶۰۰ فقره تسهیلات مسکن به جامعه ایثارگران قزوین

sedayemodafean.org تسهیلات مسکنمحمد رضا شکوهی معاون تعاون و اجتماعی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰۳ متقاضی دریافت وام به بانک‌های عامل معرفی شدند که از این تعداد ۶۰۰ نفر تسهیلات دریافت کردند و مابقی این افراد تا پایان سال وام خود را دریافت خواهند کرد. وی ادامه داد: طی سال جاری میزان وام مسکن پرداختی به جامعه ایثارگران در مرکز استان قزوین ۷۷ میلیون تومان، شهرهای اطراف ۶۶ میلیون تومان و روستاها ۳۸ میلیون تومان بوده است. این مسئول، نرخ سود تسهیلات مسکن ایثارگران را چهار درصد و مدت زمان بازپرداخت آن را ۲۰ ساله عنوان کرد و افزود: تسهیلات مسکن به جانبازان پنج درصد به بالا، فرزندان، والدین و همسران شهدا، آزادگان و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد به بالا تعلق می گیرد. شکوهی اضافه کرد: تسهیلات مسکن سال ۹۰، ۲۰ میلیون تومان بوده و اگر ایثارگران کمتر از آن را دریافت کرده باشند، می‌توانند تسویه‌ حساب کرده و در سال جاری وام جدید و کامل ساخت مسکن را دریافت کنند. وی تاکید کرد: بانک‌های مسکن، تجارت، رفاه کارگران، ملی، سپه، صادرات و ملت قزوین در پرداخت وام مسکن به جامعه ایثارگران استان قزوین همکاری داشتند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.