sedayemodafean.org بنیاد شهید به وزارتخانه

چه کسانی باتبدیل شدن بنیاد شهید به وزارتخانه مخالفند؟

سال گذشته بود که برای اولین بار طرح تبدیل بنیاد شهید و امور ایثارگران به وزارتخانه مطرح و در رسانه‌ها منتشر شد. بالاخره و همانطور که در بخش گزینه‌های خبری هفته در صدای مدافعان نیز به آن اشاره داشتیم، ماه گذشته و پس از گذشت نزدیک به یک سال از تهیه و ارائه طرح و ارجاع آن به کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی کلیات آن به تصویب اعضا رسید. اکنون از سوی مخالفان این طرح صحبت‌های زیادی مطرح میشود که کمی سوال برانگیز است. در این راستا، همه دلسوزان خانواده شاهد و ایثارگران باید با هشیاری تحولات را دنبال کنند و در خصوص دست‌هایی که مانع تشکیل وزارتخانه شهید و ایثارگران میشود اطلاع رسانی کنند.

تشکیل وزارتخانه که می تواند توجه بیشتری را به وضعیت نامناسب خانواده‌های شاهد و ایثارگران جلب کند، با ساز مخالفت برخی در مجلس و دولت روبرو شده و سوالی که باید از این آقایان پرسید این است که آیا این مخالفتها نشان از بی توجهی به نیازهای افراد تحت پوشش بنیاد ندارد و واقعا چرا برخی ساز مخالفت با طرحی میزنند که میتوانند نقطه عطفی در اصلاح و بهبود ارائه خدمات این نهاد به ایثارگران و جانبازان باشد؟ سوال اینجاست که چرا کسانی که از تشکیل وزارتخانه گردشگری صحبت میکنند و یا در پی تبدیل وزارت صمت به دو وزارتخانه هستند، با قدرت گرفتن نهادی که می تواند به فریاد خانواده های شهدا و ایثارگران برسد مخالفت می کنند.

در نشست کمیسیون اجتماعی مجلس شواری اسلامی در روز  یکشنبه ۱۴ مرداد، و به گفته جلیل مختار، سخنگوی این کمیسیون، کلیات طرح تشکیل وزارت شهدا و ایثارگران به تصویب اعضای کمیسیون رسید و برای بررسی بیشتر جزییات آن مقرر شد کار گروهی تخصصی موضوع را دنبال کند تا میزان اعتبارات مورد نیاز برای تاسیس وزارتخانه جدید آن ارزیابی و مشخص شود. یکی از بارزترین دلایل ارایه طرح تبدیل بنیاد شهید به وزارتخانه، ایجاد سیستم نظارتی بهتر و پاسخگویی شفافتر بنیاد میباشد تا با نظارت مستقیم نمایندگان بسیاری از مشکلات فعلی رفع می شود.

در حال حاضر بنیاد شهید تحت نظارت نهاد ریاست جمهوری است و هر اتفاقی که بیفتد مجلس شورای اسلامی باید به سمت شخص رییس جمهور برود تا از ایشان سوال کند که این خود به این معنی است که رییس جمهور باید مرتب به مجلس احضار شده و پاسخگوی نمایندگان باشد. در صورت تصویت و به اجرا گذاشتن این طرح اما مجلس میتواند با نظارت مستقیم بر بنیاد شهید، نظارت بهتری نسبت به فعالیتهای این سازمان داشته باشد. بنابر این تبدیل بنیاد شهید به وزارتخانه، بهترین راهکار در وضعیت کنونی است. در ضمن تجربه در دولت‌ها نشان می دهد که هنگامی که یک نفر ۸ سال بعنوان رئیس بنیاد شهید در راس کار است،‌ کارایی پائین می آید. در صورت تبدیل این بنیاد به وزارتخانه، وزیر آن هر ۴ سال باید از مجلس رای اعتماد بگیرد و اینگونه نیست که یک نفر ۸ سال در راس آن بماند و به نوعی بدون پاسخگویی به مجلس و فقط توسط رئیس جمهور نظارت شود.

همانطور که اشاره شد این طرح با مخالفتهایی نیز روبروست. در این میان سید محمدجواد ابطحی،‌ یکی از اعضای فراکسیون ایثارگرانان استدلال میکند که به دلیل ضعف عملکرد یک مدیر، که بطور خاص منظورشان رئیس فعلی بنیاد شهید، حجت الاسلام شهیدی، است نباید ساختار بنیاد شهید را تغییر داد. وی اعتقاد دارد که راهکار حذف اختلاس‌ها و رانت‌ها در بنیاد شهید تشکیل وزارتخانه نیست بلکه باید دست به اصلاحات ساختاری زد. اما در پاسخ به نماینده محترم خمینی شهر باید به این نکته اشاره کرد که ارائه دهندگان طرح مورد نظر عدم نظارت‌ صحیح در بنیاد را عامل بروز فسادها در این مجموعه می داند. حجت الاسلام شهیدی چون خود را تنها به رئیس جمهور پاسخگو می‌داند درب بنیاد شهید را به روی ایثارگران بسته است و به هیچکس پاسخگو نیست که خود موضوعی است که اعتراضات بسیاری را به دنبال داشته است. در واقع مشکلات بنیاد عمیق و ساختاری است و با رفتن حجت الاسلام شهیدی هم حل نخواهد شد.

یکی دیگر از مخالفین این طرح مهدی ایزدی، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران است که چندی پیش در یک در نشست خبری ادعا کرده بود که مقام معظم رهبری مخالف این طرح هستند، در حالی که حضرت امام خامنه‌ای تا کنون هیچ موضع رسمی نسبت به این مسئله نداشته‌اند. مطمئنا رهبری که بارها از ارگان‌های دولتی و مجلس تقاضای شفافیت مالی و نظارت بر ارگانهای دولتی را کرده‌اند نمی توانند مخالف طرحی باشند که میتواند باعث مبارزه با فساد و بهبود خدمات رسانی به جامعه ایثارگران و خانواده‌های آنها باشد.

اما قسمت بعدی ادعای آقای مهدی ایزدی این بود که به گفته ایشان بنیاد شهید تاکنون به گونه‌ای عمل کرده‌ که ایثارگران از متوسط معیشت جامعه برخوردار باشند. گویا این آقا و دیگر مسئولینی که چنین ادعاهایی دارند از واقعیتهای زندگی بخش وسیعی از جامعه ایثارگران و جانبازان بی‌خبرند و همچنان در پی مصاحبه‌های شعار گونه و تبلیغات سیاسی هستند. مخالفین این طرح آمارهایی را در ارتباط با زندگی و وضعیت ایثارگران و خانواده‌های آنها مطرح میکنند که به هیچ وجه صحت ندارند. در یکی دو سال گذشته صدای مدافعان و دیگر رسانه‌های معتبر که اخبار مربوط به این قشر مظلوم جامعه را پوشش میدهند بارها از شرایط اسفبار معشیتی ایثارگران و پرونده های فساد در بنیاد گفته‌اند.

یکی دیگر از استدلالهای مخالفین این است که این طرح با اصل ۷۵ قانون اساسی مخالف است. در زبانی ساده، اصل ۷۵ قانون اساسی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجازه مطرح کردن طرح ها و پیشنهادهایی را که موجب کاهش درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می شود، بدون اینکه منبع مشخصی را برای تأمین آن مشخص کند، را نمی دهد. اما در همین ارتباط حجت الاسلام نوروزی نماینده ایثارگر و رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی در یکی از آخرین مصاحبه‌های خود با فاش نیوز گفت: «..می خواهم عرض کنم سازمان بنیاد شهید و یا هر وزارتخانه بر اساس چارت سازمانی می تواند ۵ معاونت داشته باشد و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز دارای معاونت‌های توسعه مدیریت، حقوقی، فرهنگی، تعاون و امور اجتماعی و بهداشت و درمان و حدود ۱۹ مدیر کل خواهد بود.» این به این معناست که وزارتخانه جدید با نظارت مستقیم مجلس میتواند خود منبعی برای درآمدزایی باشد.

باید به خاطر داشته باشیم که امنیتی که ما امروز داریم ثمره خون شهدا و ایثارگران جانبازان، آزادگان و رزمندگان است. اگر آنها نبودند ما امنیت کنونی را نداشتیم و همانند افغانستان، سوریه و عراق با نا آرامی و تجاوز دشمنان مواجه بودیم. شهدا و جانبازان خون خود را نثار کردند که ما امنیت عزت و سربلندی داشته باشیم اما با وجود گذشت ۴ دهه از دفاع مقدس حتی یک نهاد قدرتمند هم برای شهدا و جانبازان نداریم. تکلیف بنیاد شهید هم که با تمام سوءمدیریتها و اشکالات موجود روشن است پس با ایجاد وزارتخانه ای که جایگزین بنیاد شهید خواهد شد میتوان با نظارت و شفافیت مالی، در حوزه خدمت رسانی به ایثارگران و جانبازان و خانواده های آن عزیزان عملکرد به مراتب بهتری داشت.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.