sedayemodafean.org خدمات آموزشی

در هفته‌ای که گذشت:‌ خدمات آموزشی، تسهیلات اشتغالزایی، و حقوق جانبازان وظیفه

۱۶۵ هزار خانواده شاهد و ایثارگر از خدمات آموزشی بهره مند می شوند

sedayemodafean.org خدمات آموزشیحجت الاسلام و المسلمین حسن هنرمند روز چهارشنبه گفت: بر اساس اولویت‌های آموزشی جامعه هدف شامل خانواده‌های شهدا و ایثارگران، دوره‌های آموزشی خانواده برای این افراد در نظر گرفته شده است تا بتوانند مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم را دریافت کنند. وی تصریح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش خانواده شاهد و ایثارگر، یکی از ضرورت‌های اصلی و اساسی بنیاد شهید در راستای ارتقای سلامت و پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی و روانی به شمار می‌رود که به همین منظور بنیاد شهید در این زمینه گام‌های خوبی برای آموزش این افراد برداشته است. هنرمند ادامه داد: با عنایت به نقش و تأثیر این دوره‌ها، برنامه آموزش و پیشگیری پس از نیازسنجی آموزشی، در سراسر کشور با بکارگیری مدرسان متخصص و مجرب، گروه‌های مختلف ضابطان شاهد و ایثارگر را تحت آموزش قرار می‌دهد. وی اضافه کرد: در این دوره‌ها با تشکیل جلسات آموزشی به صورت کارگاهی و پرسش و پاسخ در قالب کلاس، اردو، گردهمایی، موضوعات آموزشی شامل سلامت روان و توانمندسازی، مهارت‌های زندگی، ازدواج و تشکیل خانواده، خانواده و تحکیم مبانی، مهارت‌های تاب آوری و مداخله در بحران، آسیب‌های اجتماعی و روانشناسی سالمندی و سایر آموزش‌های مورد نیاز جامعه هدف ارائه می‌شود.

صدای مدافعان امیدوار است جنبه‌های عملی و کاربردی اینگونه دوره های آموزشی به جذب بیشتر خانواده های شهدا و ایثارگران در بازار کار  و مشارکت سیاسی آنها بیانجامد.

تسهیلات اشتغالزایی به ۱۲ هزار ایثارگر اعطا می شود

sedayemodafean.org تسهیلات اشتغالزاییمدیرعامل اشتغال و کارآفرینی ایثارگران گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است امسال تسهیلات اشتغالزایی به ۱۲ هزار نفر از فرزندان خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران داده شود تا زمینه اشتغال این افراد فراهم شود. رضا ریاحی افزود: تمام تلاش این صندوق این است که بتوانیم درصد زیادی از فرزندان خانواده‌های شهدا و ایثارگران بیکار را با دادن تسهیلات، در طرح‌های خوداشتغالی سهیم کنیم تا از درصد بیکاری آنان کاسته شود. بر اساس آمار بنیاد شهید، در حال حاضر ۹۰ هزار نفر از فرزندان شاهد و ایثارگر جویای کار هستند که به گفته حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی شهیدی معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، همچنان نرخ بیکاری در جامعه هدف ایثارگران حدود چهار درصد است. ریاحی در ادامه با بیان اینکه برخی از بانک های عامل برای اعطای تسهیلات خوداشتغالی به ایثارگران همیشه پیشقدم هستند، اظهار داشت: به همین منظور از بانک‌هایی که همیشه ایثارگران و صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران را یاری می‌کنند، تقدیر و تشکر می‌شود. وی ادامه داد: برای امسال نیز تاکنون سه بانک سپه، پست بانک و مسکن برای اعطای تسهیلات به ایثارگران اعلام آمادگی کرده‌اند که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم تعداد بانک‌های عامل را برای پرداخت تسهیلات خوداشتغالی به ایثارگران را افزایش دهیم. وی گفت: تا چند وقت پیش میزان تسهیلات ۲۰ میلیون تومان بود که با تصمیم شورای پول و اعتبار این رقم به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته که قرار است بانک مرکزی در روزهای آینده ابلاغیه این موضوع را به بانک‌های عامل اعلام کند.

صدای مدافعان ضمن قدردانی از تلاش‌های مسئولین برای کاهش بیکاری در میان ایثارگران نگرانی خود را از وضع اقتصادی موجود ابراز می کند. در شرایط جنگ اقتصادی کنونی که اولویت‌های ما از توسعه اقتصادی به سمت اولویت‌های امنیتی و دفاعی سوق داده شده،‌ کاهش درآمدهای دولت و کسری بودجه می تواند به شدت بر روی برنامه‌های توسعه و خدمات اجتماعی لازم برای اشتغالزایی تاثیر بگذارد. امیدواریم مسئولان محترم تنها به ارائه طرح اکتفا نکنند و تا به ثمر رسیدن این طرح‌ها و تخصیص بودجه لازم برای آنها از تلاش دست بر ندارند.

افتتاح مرکز توان‌بخشی بقیه‌الله تا هفته دفاع مقدس

sedayemodafean.org مرکز توان‌بخشی بقیه‌اللهمشاور عالی و دستیار ویژه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در بازدید از پروژه در حال ساخت مرکز فرهنگی، ورزشی و توانبخشی بقیه‌الله گفت: این مرکز تا هفته دفاع مقدس تکمیل شده و برای بهره‌برداری جامعه ایثارگر آماده می‌شود. محبوب شهبازی، در بازدید از پروژه در حال ساخت مرکز فرهنگی، ورزشی و توانبخشی بقیه‌الله که با حضور اعضای انجمن جانبازان نخاعی کشور، مدیرکل مهندسی و پشتیبانی بنیاد، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ، مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و ورزشی ایثار و سایر دست اندرکاران این پروژه تشکیل شده بود، خواهان تسریع در فرایند ساخت و تکمیل مرکز فرهنگی و توانبخشی بقیه الله شد. وی افزود: پروژه مجتمع‌های فرهنگی، ورزشی و توانبخشی کشور در ۹۳ فاز، از سال ۱۳۸۷ شروع شده و تاکنون بصورت میانگین حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند. تاکنون تعداد ۵۰ فاز از ۹۳ فاز این پروژه‌ها به بهره برداری رسیده است که ۳۳ فاز از مجتمع‌های فرهنگی و توان‌بخشی در دولت دوازدهم افتتاح شده است. شهبازی با تأکید بر ضرورت مشورت با اعضای انجمن جانبازان نخاعی و سایر تشکل‌های ایثارگری برای تکمیل پروژه گفت: برای نحوه استفاده ایثارگران از این گونه اماکن، نشست‌های جداگانه‌ای با اعضای انجمن داشتیم و به توافقات خوبی رسیدیم. انتظار می‌رود از نظرات تخصصی و عملی این عزیزان برای راه‌اندازی مجتمع بقیه‌الله استفاده بهینه شود.

امیدواریم اقدامات سازنده‌ای از این دست با شفافیت و وسواس خاصی دنبال شود تا خدای ناکرده اخبار نا امید کننده‌ای از تاثیرات مخرب فساد و یا سواستفاده در خصوص اینگونه پروژه‌ها را نشنویم. از انجمن جانبازان نخاعی و تشکل‌های ایثارگری دیگر که در این پروژه مشارکت داشته‌اند سپاسگذاریم.

حقوق جانبازان وظیفه برابر با پرسنل نیروهای مسلح می‌شود

sedayemodafean.org حقوق جانبازان وظیفهمعاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: حقوق جانبازان وظیفه‌ای که در جبهه از کارافتاده کلی شده‌اند، برابر با پرسنل کادر نیروهای مسلح می‌شود. محمود پاکدل افزود: احکام ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مربوط به نیروهای وظیفه بر اساس مقررات نیروهای مسلح به زودی اجرایی می‌شود. وی با اشاره به ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اظهار داشت: برابر این ماده احکام آن دسته از مشمولان جانباز وظیفه که به واسطه حضور در جبهه از کارافتاده کلی شده‌اند، طبق مقررات نیروهای مسلح همتراز با پرسنل کادر نیروهای مسلح محاسبه و پرداخت خواهد شد. پاکدل افزود: پیش از این حقوق و دستمزد ۲۰ هزار نفر از این مشمولان به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌شد و با توجه به پیگیری، رایزنی و هماهنگی‌های صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح و تغییرات انجام شده در سیستم حقوق و دستمزد و با اجرایی شدن سامانه حقوق نیروهای مسلح، احکام مربوطه پس از محاسبه و ابلاغ به بنیاد اجرایی خواهند شد. در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند. شمار کل جانبازان کشور به ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر می‌رسد. ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر (۵۹ درصد) جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر (۴۱ درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.