sedayemodafean.org بنیاد شهید و امور ایثارگران

تشریح اقدامات ستاد جذب متخصصان و اعزام به خارج جانبازان در سال ۹۷

مدیرکل درمان و توان‌بخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات ستاد جذب متخصصین و اعزام به خارج جانبازان در سال ۱۳۹۷ پرداخت.

به گزارش ایلنا، امیر کریمی در خصوص عملکرد ستاد جذب متخصصین بنیاد گفت: در سال گذشته «پروفسور حسین مهدیان» جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات از کشور آلمان طی ۳ نوبت حضور در کشورمان ۶۱۰ مورد ویزیت، ۴۷ عمل جراحی و ۱۲۴ مورد بلوک عصبی را برای جانبازان عزیز انجام داد. «پروفسور جیام پائولو جینی» فوق تخصص شبکیه چشم از کشور انگلستان با حضور در ایران ۸۳ مورد ویزیت و یک عمل جراحی را انجام داد. «پروفسور مهاجر» جراح و متخصص مغز و اعصاب و درد از کشور آلمان و تیم پزشکی همراه، طی ۳ نوبت حضور به انجام ۲۳۶ مورد ویزیت، ۱۶ مورد جراحی و نصب استیمولاتور داخلی و ۳۲ بلوک عصبی برای جانبازان پرداخت.

کریمی ادامه داد: «پروفسور والتر اشتومر» جراح و متخصص مغز و اعصاب و صرع از آلمان و تیم پزشکی همراه، طی ۲ نوبت ۴۵ مورد ویزیت و ۱۴ عمل جراحی را برای جانبازان انجام داد. «پروفسور اشتانسل» فوق تخصص جراحی ریه از آلمان نیز با حضور در کشورمان ۵۰ مورد ویزیت و ۲۰ برونکوسکوپی را برای جانبازان انجام داد. همچنین «پروفسور کیامنش» جراح کبد از کشور فرانسه به انجام ۱۰ مورد ویزیت و ۳ عمل جراحی پرداخت. ۱۲ مورد ویزیت و ۲ مورد عمل جراحی نیز توسط «پروفسور قوامی» فوق تخصص جراح گوارش از سوییس انجام شد.

مدیرکل درمان و توان‌بخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به کلینیک‌های چند تخصصی، گفت: کلینیک‌های چند تخصصی در راستای تکمیل چرخه درمان ایثارگران خصوصاً جانبازان کاندید اعزام به خارج و برای آماده کردن بستر دعوت منظم و مداوم از متخصصان خارجی در سال ۱۳۹۷ با حضور متخصصان معتبر داخلی و همکاری متخصصان خارجی به‌طور منظم تشکیل شده است که یکی از آن‌ها کلینیک چند تخصصی دردهای مزمن با حضور هم‌زمان متخصصان جراح مغز و اعصاب، داخلی، روان‌پزشکی، طب سنتی، توان‌بخشی، ارتوپدی، بیهوشی و روانشناسی است. این کلینیک با کلینیک درد فرایبورگ آلمان تحت‌نظر پروفسور مهاجر در ارتباط است و تاکنون جلسات کلینیک درد برای ۵۲۰ نفر برگزار شده و پرونده ۵۶۵ نفر از جانبازان نیز در آن تحت بررسی قرار گرفته است.

کریمی افزود: کلینیک چند تخصصی سلامت خانواده و نازایی نیز شامل متخصصان زنان و زایمان، اورولوژی، روانشناسی، داخلی غدد و داخلی اعصاب است که جلسات برگزار شده در آن در طول سال گذشته ۶۷ مورد و پرونده‌های بررسی شده جانبازان نیز ۱۵۵ مورد بوده است. کلینیک چند تخصصی تشنج با همکاری متخصصان داخلی اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، روان‌پزشک، روانشناس، متخصصان قلب و تغذیه راه‌اندازی شده است و ارتباط تنگاتنگی با مرکز درمان تشنج هانوفر آلمان تحت‌نظر «پروفسور اشتومر» دارد و همکاری مستمر «پروفسور گرجی» نیز باعث پیشرفت چشمگیر درمان و کنترل بیماران با تشنج‌های مقاوم به درمان شده است. در این کلینیک نیز طی سال گذشته ۵۸ جلسه برگزار شده و ۱۳۵ پرونده مربوط به جانبازان مورد بررسی قرار گرفته است. کلینیک تخصصی ستون فقرات نیز در سال گذشته ۱۷ جلسه را برگزار کرده و ۷۳۰ پرونده در آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به سیاست‌های کلی معاونت بهداشت و درمان در جهت جذب متخصصان خارجی و انتقال تکنولوژی در سال ۱۳۹۷ تعداد زیادی از ایثارگران معزز در ایران توسط متخصصان خارجی و تیم پزشکی ایرانی تحت درمان قرار گرفتند و این کار حدود ۸۵ درصد صرفه‌جویی ارزی و ریالی را به همراه داشت.

مدیرکل درمان و توان‌بخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه در سال گذشته ۳۵ جلسه شورای عالی اعزام به خارج بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل شده است، گفت: در این جلسات ۱۵۶ پرونده مربوط به جانبازان عزیزی که بر اساس نظر پزشک یا پزشکان معالج کاندید اعزام به خارج بودند مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً با اعزام ۱۰ نفر از این عزیزان و ۹ نفر به‌عنوان همراه موافقت و کار اعزام آن‌ها انجام شد.

وی ادامه داد: پرونده‌های کاندید اعزام به خارج در شوراهای تخصصی مختلفی از جمله شورای ریه، شورای اورولوژی، شورای داخلی و جراحی مغز و اعصاب، شورای ارتوپدی، شورای چشم، شورای داخلی، جراحی و گوارش، شورای گوش، حلق و بینی، شورای ترمیمی و شورای خون مطرح و مورد بررسی قرار گرفتند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.